AR-GE

İRİS 2D-3D METROLOJİ YAZILIMI

Görüntü işleme, hayatımızın bir çok alanında farkında olarak ya da olmadan kullandığımız bir teknolojidir. Ülkemizde bu tip yazılım teknolojilerine destek yok denecek kadar azdır. Biz Gökser Vision olarak metroloji alanında ilk yerli 3D universal kameralı ölçüm yazılımının AR-GE sürecini bitirmiş bulunmaktayız.

Borusan- Borçelik AR-GE Test Merkezi ile ortak AR-GE çalışması sonucunda geliştirilmiş ürün Borusan-Borçelik AR-GE Test Merkezinde kullanılmaktadır.(Borçelik AR-GE Test Merkezi İlgili Kişi: Ömer Yıldırım)

GSV-3D INLINE LAZER TARAYICI

GSV olarak Ar-Ge’sini sürdürmekte olduğumuz 3 boyutlu lazer tarayıcımız, üretim hatlarında imalatı yapılan parçaları hat akarken anlık olarak 0,2 mm çözünürlükte tarayıp elde ettiği nokta bulutunu, sisteme yüklenmiş olan CAD model ile anında karşılaştırabilmektedir. Bu karşılaştırma sonucunda parça üzerinde belirlenen sınırları aşan bir üretim tespit edilirse cihaz hatalı parçayı hattan çıkarmaktadır.Yazılımı da dahil olmak üzere kendi üretimimiz olan bu cihaz test aşamasında olup çok yakında seri üretimine geçilmesi planlanlanmakta.

HOLE EXPANSION TEST İSTASYONU

Sac üretimi yapan firmalarda olmazsa olmaz olan delik genişletme (patlatma) testi kritik önem taşımaktadır. Bu test ile malzemenin yapısı ve yük altındakı dayanımı HER grafiği üzerinden hesaplanmaktadır.

Gökser Vision tarafından yazılmış olan yazılım, hidrolik ünite test parçasındaki 10mm deliğe baskı uygularken görüntüyü işleyerek REAL-TİME olarak ekranda çap ölçüsünü vermektedir. Test parçası üzerinde çatlama olduğu an sistemi durdurmakta ve ekrana test sonuçlarını rapor halinde vermektedir.

Sistem 3.5 um hassasiyetinde ölçüm yapmakta olup 100 ms döngü içerisinde hesaplama yapabilmektedir.

Bu proje için TÜBİTAK’tan  teşvik alınmıştır.

Detaylı Bilgi

 

KAMERALI 3 BOYUTLU KOORDİNAT ÖLÇME MAKİNESİ

Kordinat ölçüm cihazları sanayide talaşlı üretimin olduğu her alanda ihtiyaç duyulan bir sistemdir. Talaşlı üretimin yapıldığı parçalara touch prob ile dokunarak üzerinde bulunan lineer cetvellerden konum bilgisinin alınmasıyla geometrik ölçümler gerçekleştirilmektedir.

Gökser Vision olarak Touch Prob kullanmadan kamera vasıtası ile görüntüyü işleyerek pixel ve lineer cetvellerdeki ölçüm ve koordinat bilgilerini raporlayabilen bir sistem geliştirdik. Sistem kumanda kontrollü olup Hybrid-Stepper motorlar ile sürülmüştür ve 1200x800x250 gibi geniş bir ölçüm alanına sahiptir. AR-GE süreci bitmiştir. Borusan-Borçelik AR-GE Test Merkezi ile ortak AR-GE çalışması sonucunda geliştirilmiş olan Ürün Borusan-Borçelik AR-GE Test Merkezinde kullanılmaktadır.  (Borçelik ARGE Test Merkezi İlgili Kişi: Ömer Yıldırım )

 

 

 

 

MASAÜSTÜ KAMERALI 3D ÖLÇÜM İSTASYONU

 

Masaüstü koordinat ölçüm cihazlarında yerli olarak AR-GE süreci başlamış olan ilk cihaz olma özelliğini taşıyan GSV-250CNC günümüz sanayisinin tüm metroloji ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.Ürün 250x250x200 ölçüm hacmine sahip olup tamamen servo kumanda kontrollüdür. Programlanabilir olması sayesinde önceden ölçümü yapılmış parçaların, sadece bir program yapmak koşulu ile, daha sonra tekrar ölçülmesi istendiğinde sadece programı çağırılıp çalıştırılması yeterlidir. Ürün rakiplerinde olmayan eşsiz SEARCH&GO özelliğiyle parça oryantasyonu yapmadan ikinci bir kamera vasıtası ile programı yapılmış olan parçayı görür ve direkt ölçüme başlar.

Cihazın AR-GE süreci devam etmektedir.

KAMERALI KESİCİ TAKIM ÖLÇME İSTASYONU

 

Takım üreticilerinin yaşamış olduğu problemlerden birisi de hassas bir şekilde ve doğru ölçümdür. Çünkü kesici takım üzerinde ölçümü zor, uniform (geometrik olmayan) yüzeyler vardır. Bu yüzeylerin ölçülmesinde kullanılan kameralı ölçüm tezgahları mevcut olmakla birlikte yüksek ürün fiyatları sebebiyle çoğu firma için elde edilebilir değildir. Gökser Vision olarak kolları sıvadık, neden yerli kesici takım ölçme sistemi yapmıyoruz dedik ve AR-GE sürecini başlattık.

AR-GE süreci tamamlanıp seri üretimine geçilmiştir. Detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

 

3 BOYUTLU MOTORİZE LAZER TARAYICI

 

Motorize Lazer TarayıcıLazer Tarayıcılar günümüz Endüstrisinde Kalite kontrol alanında önemli rol oynamaktadır. Üzerinde bulunan 635nm çizgisel lazer ile 10 mikron hassasiyet de tarama yapmaktadır. X ekseninde 200 mm pozisyonlama kursuna sahiptir. Programlanabilir arayüzü sayesinde Parça programları yapılabilir ve Otomasyon sistemi ile senkron bir şekilde çalışabilir. Sistem aydınlatma ve toz, yağ gibi Çevresel faktörlerden etkilenmez. Üzerinde bulunan optik aksam sürekli bakım ihtiyacı doğurmaz. Sistemin Ar-Ge Çalışmaları bitmiş olup CAVO Otomotiv Ticaret Sanayi ve A.Ş. Firmasında faal olarak üretim bölümünde 7/24 çalışmaktadır.

Detaylı bilgi için lütfen bizlere ulaşın.

Yorumlar kapatıldı.