AR-GE

İRİS 2D-3D METROLOJİ YAZILIMI

Görüntü işleme, hayatımızın bir çok alanında kullandığımız bir teknolojidir. Ülkemizde bu tip yazılım teknolojilerine destek yok denecek kadar azdır. “Gökser Vision” olarak metroloji alanında ilk yerli 3D universal kameralı ölçüm yazılımının AR-GE sürecini bitirmiş bulunmaktayız. Borusan- Borçelik AR-GE Test Merkezi ile ortak AR-GE çalışması sonucunda geliştirilmiş ürün Borusan-Borçelik AR-GE Test Merkezinde kullanılmaktadır.(Borçelik AR-GE Test Merkezi İlgili Kişi: Ömer Yıldırım)

Detaylı bilgi

GSV-3D HAT ÜSTÜ LAZER TARAYICI

GSV olarak Ar-Ge’sini sürdürmekte olduğumuz 3 boyutlu lazer tarayıcı, üretim hatlarında imalatı yapılan parçaları hat akarken anlık olarak 0,2 mm çözünürlükte taramaktadır. Tarama sonucunda elde ettiği nokta bulutunu, sisteme yüklenmiş olan CAD model ile anında karşılaştırabilmektedir. Bu karşılaştırma sonucunda parça üzerinde belirlenen sınırları aşan bir üretim tespit edilirse cihaz hatalı parçayı hattan çıkarmaktadır. Yazılım da dahil olmak üzere kendi üretimimiz olan cihazın test aşaması bitmiş olup halihazırda kullanılmaktadır.

Detaylı bilgi

HOLE EXPANSION TEST İSTASYONU

 

Sac üretimi yapan firmalarda delik genişletme (patlatma) testi kritik önem taşımaktadır. Bu test ile malzemenin yapısı ve yük altındakı dayanımı HER grafiği üzerinden hesaplanmaktadır.

“Gökser Vision” tarafından yazılmış olan yazılım, hidrolik ünite test parçasındaki 10mm deliğe baskı uygularken görüntüyü işleyerek gerçek zamanlı olarak ekranda çap ölçüsünü vermektedir. Test parçası üzerinde çatlama olduğu an sistemi durdurmakta ve ekrana test sonuçlarını rapor halinde vermektedir.

Sistem 3.5 um hassasiyetinde ölçüm yapmakta olup 100 ms döngü içerisinde hesaplama yapabilmektedir.

Bu proje için TÜBİTAK’tan  teşvik alınmıştır.

Detaylı Bilgi

KAMERALI 3 BOYUTLU KOORDİNAT ÖLÇME MAKİNESİ

 

Kordinat ölçüm cihazları sanayide talaşlı üretimin olduğu her alanda ihtiyaç duyulan bir sistemdir. Talaşlı üretimin yapıldığı parçalara touch prob ile dokunarak üzerinde bulunan lineer cetvellerden konum bilgisinin alınmasıyla geometrik ölçümler gerçekleştirilmektedir.

“Gökser Vision” olarak touch prob kullanmadan kamera ile görüntüyü işleyerek pixel ve lineer cetvellerdeki ölçüm ve koordinat bilgilerini raporlayabilen bir sistem geliştirmiş bulunmaktayız. Sistem kumanda kontrollü olup Hybrid-Stepper motorlar ile sürülmüştür ve 1200x800x250 gibi geniş bir ölçüm alanına sahiptir. AR-GE süreci bitmiştir. Borusan-Borçelik AR-GE Test Merkezi ile ortak AR-GE çalışması sonucunda geliştirilmiş olan ürün Borusan-Borçelik AR-GE Test Merkezinde kullanılmaktadır.  (Borçelik ARGE Test Merkezi İlgili Kişi: Ömer Yıldırım

 

Detaylı bilgi

MASAÜSTÜ KAMERALI 3D ÖLÇÜM İSTASYONU

 

Masaüstü koordinat ölçüm sistemlerinde yerli olarak AR-GE süreci başlamış olan ilk ürün olma özelliğini taşıyan GSV-250CNC günümüz sanayisinin tüm metroloji ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Ürün 250x250x200 ölçüm hacmine sahip olup tamamen servo kumanda kontrollüdür. Programlanabilir olması sayesinde önceden ölçümü yapılmış parçalar daha sonra tekrar ölçülmek istendiğinde programın çağırılıp çalıştırılması yeterlidir. Ürün rakiplerinde olmayan eşsiz SEARCH&GO özelliği sayesinde parça oryantasyonu yapmadan ikinci bir kamera vasıtası ile programı yapılmış olan parçayı görür ve direkt ölçüme başlar.

Sistemin AR-GE süreci devam etmektedir.

KAMERALI KESİCİ TAKIM ÖLÇME İSTASYONU

Takım üreticilerinin karşılaşmış olduğu problemlerden birisi de hassas ve doğru ölçümdür. Çünkü kesici takım üzerinde ölçümü zor uniform (geometrik olmayan) yüzeyler vardır. Bu yüzeylerin ölçülmesinde kullanılan kameralı ölçüm tezgahları mevcut olmakla birlikte yüksek ürün fiyatları sebebiyle çoğu firma için elde edilebilir değildir. Gökser Vision olarak yerli kesici takım ölçme sistemi için çalışmalara başlamış bulunmaktayız.

Ürünün AR-GE süreci tamamlanmıştır.

Detaylı bilgi

3 BOYUTLU MOTORİZE LAZER TARAYICI

Lazer tarayıcılar günümüz endüstrisinde kalite kontrol alanında önemli rol oynamaktadır. Sistem, üzerinde bulunan 635 nm çizgisel lazer ile 10 mikron hassasiyette tarama yapmaktadır. X ekseninde 200 mm pozisyonlama kursuna sahiptir. Programlanabilir arayüzü sayesinde parça programları yapılabilme ve otomasyon sistemi ile senkron bir şekilde çalışabilmenin yanısıra aydınlatma ve toz, yağ gibi çevresel faktörlerden etkilenmemektedir. Sistemin Ar-Ge çalışmaları bitmiş olup CAVO Otomotiv Ticaret Sanayi ve A.Ş. Firmasında faal olarak üretim bölümünde 7/24 çalışmaktadır.

Detaylı bilgi

YAPAY ZEKALI TEKSTİL KALİTE KONTROL SİSTEMİ

Anomali olarak adlandırılan görsel datasetler girilerek eğitime tabi tutulmuş yapay zeka, farklı geometride olsa bile hatayı tanıyabilmektedir. Karşılaşılabilecek tüm hatalar tanımlandığında akan bir dizi görselde ya da durağan görsel içerisinde, öğrenmiş olduğu hataları kolaylıkla ayırt edebilmektedir.
Hatalar, müşterilerimizin isteklerine göre; etiket zımbalama, yıkandığında çıkan mürekkep püskürtme, tebeşir ile daire içerisine alma gibi farklı yöntemlerle işaretlenmektedir.
Sistem 7/24 devrede olup üretim hattını takip ederek durum raporu vermenin yanısıra %99 öğrenme seviyesi ile hatalı ürünü kaçırmamaktadır.

Detaylı bilgi

KAMERALI TUZ SİSİ DEĞERLENDİRME YAZILIMI

Tuz püskürtme testi deniz benzeri bir çalışma ortamını simüle etmek amacıyla tasarlanır. Numune tuzlu çökeltiye maruz bırakılarak normal koşullarda oluşacak korozyon sürelerinden çok daha kısa sürelerde dayanımlarının belirlenmektedir. Test sonrasında numune endüstriyel kamera ile fotoğraflanır ve Gökser Vision olarak yazdığımız yazılım ile meydana gelen korozyon miktarı saptanır.

Detaylı bilgi

SIVI DEĞME AÇISI TEST EKİPMANI (DROP SHAPE)

Damla şekli, sıvının yüzey geriliminin, sıvı ile sıvıyı çevreleyen ortam arasındaki yoğunluk farkının bir fonksiyonudur. Katı yüzeylerde, damla şekli ve temas açısı katının serbest yüzey enerjisine bağlıdır. DropShape sıvı değme açısı test ekipmanı, Sıvı değme açısı test ekipmanı, sıvı temas açısının hassas ölçümü için kullanılabilen esnek ve sağlam bir yapıdadır. Damla görüntülerini kaydederek zamana bağlı damla şeklini otomatik olarak analiz etmektedir. Temas açısı, yüzey gerilimi, ara yüzey gerilimi ve serbest yüzey enerjisi ölçümleri; ıslanabilirlik, sıvı emilimi, sıvıyı yüzeyde tutma, sıvı yayılması, yüzey temizliği, yüzey heterojenliği, emülsiyon kararlığı vb. gibi malzeme özellikleri hakkında bilgi sağlamaktadır. Hızlı ölçüm alma ve basit çalışma metodu ile yüksek seviyelerde kalite kontrol sağlamaktadır.

Detaylı bilgi

Kameralı Rot Ölçüm Ekipmanı“EASY-ROT” KAMERALI ROT ÖLÇÜM EKİPMANI

Ar-Ge ve üretim Sürecini AYD -Aydınlar Yedek Parça ile başlatmış olduğumuz Kameralı Rot Ölçüm Ekipmanımız. 0.010 mm belirsizlik ve  0.0025 mm hassasiyet ile AYDINLAR YEDEK PARÇA Konyada faaliyet göstermektedir.

Ekipman Rot üzerinde bulunan bütün ölçüleri saniyeler içerisinde parça ekseni etrafında döndürerek ölçebilmektedir.

Parça Programı Yapabilme ve IFS gibi Database Yönetim sistemleri ile doğrudan haberleşebilmektedir. Ekipmanın Seri Üretim Çalışmalarına başlanmıştır.

Daha detaylı bilgi için lütfen bizleri arayınız.

Yorumlar kapatıldı.